startup, start-up, notebooks-593337.jpg

Jak začít podnikat

Možná se vám to stalo také. V práci vás to baví, máte rádi své kolegy, většina z vás také dobře vychází s šéfem, ale pořád to není ono. Někteří z vás v zaměstnání ale vůbec spokojení nejsou nebo kvůli němu dokonce zažívají i menší životní krizi, kdy jim není jasné, co si vlastně počít. Každý se může zamyslet, jestli není řešením více či méně radikální změna. Pokud je problém v kolektivu, ale samotná práce vás baví, můžete třeba jen změnit firmu ve stejném oboru. V případě, že jádro pudla spočívá v nudné práci, zkuste dělat něco jiného, někdy můžete požádat o jinou agendu nebo přestoupit do jiného oddělení. Pokud však už máte dostatek zkušeností, odvahu nést všemožná rizika a máte rádi nezávislost, můžete se postavit na vlastní nohy. Stát se fyzickou osobou, tedy podnikatelem. Nebo si založit společnost s ručením omezením. Právě kvůli tomu omezenému ručení je s.r.o. v mnoha případech lepší volbou. Doby, kdy jste potřebovali složit základní kapitál 200 000 Kč, jsou dávno pryč. Právě tento fakt stál kdysi za boomem firem, které nabízely tzv. ready-made společnosti, čili nákup již hotové firmy s takto vysokým kapitálem. Ve skutečnosti byla v těchto firmách místo peněz jen pohledávka, takže jste platili jen provizi. Nevýhodou bylo, že pokud si vás někdo „prolustroval“ v obchodním rejstříku, viděl plno zápisů o změně názvu firmy, jednatelů, majitelů a jejich adres apod. Služeb těchto specializovaných firem můžete využít i dnes, mají určitě své výhody, ale snadno se obejdete i bez nich. 

Jdeme do toho? První krok, tedy ujasnění, jakou činnost chceme poskytovat nebo co chceme vyrábět, a co k tomu budeme potřebovat, máme určitě velmi dobře promyšlenou. V rámci toho kroku si navíc opravdu dobře ujasněte, jaké budete mít počáteční náklady podnikání a zda je pokryjete úsporami nebo budete potřebovat bankovní úvěr (v tom případě je třeba dobrý a podrobný podnikatelský plán). Dále odhadněte měsíční běžné náklady daného podnikání. Poctivě si k tomu ale sepište i své vlastní měsíční náklady. Do těchto osobních nákladů přidejte i výdaje, které hradíte třeba jednou ročně, jako např. pojištění bytu apod. a vydělte je dvanácti. Firemní i vlastní náklady pak sečtěte a přidejte ještě velkou měsíční rezervu na ostatní náklady (sociální a zdravotní pojištění atd.) a navrch nějakou úsporu. Je reálné, že za pár měsíců budete generovat takové výnosy, abyste tyto položky pokryli? Pokud si nejste jistí anebo nemáte dostatečně velké úspory, je zde ještě jedna možnost. Můžete zůstat v současném zaměstnání a ze začátku podnikat po večerech nebo o víkendu. Nesmí jít ale o stejnou činnost, kterou má váš zaměstnavatel jako svou živnost zapsanou v obchodním rejstříku, v případě kolize potřebujete jeho písemný souhlas. 

V druhém kroku nás čeká trochu byrokracie při založení našeho eseróčka, naštěstí nám stát nebude příliš komplikovat život. Na stránkách ministerstva průmyslu o obchodu (rzp.cz) zjistíme, o jakou živnost se v našem případě jedná. V případě, že nejde o volnou živnost, ale např. vázanou, budeme k podnikání potřebovat tzv. odpovědného zástupce, který musí prokázat příslušnou praxi v oboru. V nejjednodušším případě splníte tyto podmínky sami. Než zavoláte notáři, ověřte si, že název vaší firmy již není v obchodním rejstříku nebo není příliš podobný stávajícím společnostem (např. na serveru nazevfirmy.cz). Notář bude dále potřebovat vaše rodné číslo, adresu a sídlo společnosti (začít podnikat můžete i doma) a jeho služby vás vyjdou zhruba na 6 500 Kč. Základní kapitál s.r.o. můžete mít klidně jednu korunu, ale v obchodním rejstříku to pak nevypadá dobře, nastavte jej alespoň ve výši 10 000 Kč. Tyto peníze složíte na speciální bankovní účet, ze kterého se později stane klasické bankovní konto, a finance se budou hodit na počáteční investice. U základního kapitálu do určité výše jej nově dokonce můžete složit později hotově přímo do pokladny vaší firmy. Co se týká dalších byrokratických povinností, které za vás notář nevyřídí, je třeba s jeho podklady zajít na živnostenský úřad pro zápis živnosti. Na živnostenském úřadě musíte dále předložit příslušné doklady prokazující vaší praxi, abyste se mohli ve vaší firmě stát odpovědným zástupcem. Za vyřízení všech formalit tam ponecháte v nejlepším případě 1 000 Kč. Až budou příslušné zápisy provedeny v živnostenském rejstříku, dostavíte se po pár dnech znovu na živnostenský úřad a s jeho podklady se zase vrátíte k notáři. Po zápisu firmy do obchodního restříku se ještě musíte zaregistrovat na finančním úřadě k různým daním. Rozmyslete si dobře, zda se chcete hned na začátku podnikání stát plátci DPH, toto je však téma na samostatný článek. Kompletní seznam povinností, abyste snad na něco nezapomněli, najdete třeba na webu již zmíněného ministerstva. Pokud nebudete vedle svého podnikání už nikde figurovat jako zaměstnanec, musíte rychle dořešit své sociální a zdravotní pojištění, např.smlouvu o výkonu funkce jednatele společnosti.

Třetí krok představuje otevření firmy veřejnosti. V dnešní době je často nejdůležitějším faktorem online propagace. Pokud si založíme kavárnu, budou k nám klienti chodit sami. Online kasino to ale bude mít se svou klientelou mnohem těžší a najít zákazníky vyžaduje mnohem aktivnější přístup a neobjejde se bez webových stránek (ale zřejmě je budeme potřebovat i u té kavárny). Po nákupu domény (active24.cz), která je ideálně shodná s názvem firmy, si můžeme vytvořit vlastní webové stránky. Editory typu WordPress jsou tak uživatelsky příjemné, že to zvládne každý a roční poplatek je zanedbatelný, uvedený server pro nákup domény vám tuto možnost ostatně hned při registraci nabízí. Logo firmy si můžete najít již hotové, a to zdarma na internetu (logomakr.com). Budete ho potřebovat nejen pro webovky, ale i na vizitky, hlavičkový papír atd. O tom, jak v editoru vytvořit atraktivní webové stránky firmy, najdete na youtube bezpočet videí. Nebo se obraťte na designérské studio. Proto, aby zákazníci vaši firmu na google.cz nebo seznam.cz našli, je ideální obrátit se na jejich zástupce nebo třeba na specializovanou firmu. Pomohou vám také s propagací prostřednictvím sociálních sítí, příspěvky můžete ale poctivě „postovat“ i sami. Jako vždy se vyplatí poslat minimálně dvě poptávky, abyste se dostali na co nejvýhodnější cenu. Rozsah služeb v oblasti propagace a marketingu je v podstatě neomezený. Pokud si reklamu na webu zajišťujete sami a nechcete nic platit, nezapomeňte si přidat svoji společnost do webového rejstříku firem, které využívají vyhledávače seznam.cz (firmy.cz) a google.cz (business.google.com), po splnění jejich podmínek se pak objevíte i na jejich mapách.

***

A jaké jsou vaše zkušenosti s podnikáním nebo zakládáním firmy? Budeme rádi, pokud se o ně s námi podělíte v komentářích. Jako vždy vám rádi poradíme a v případě, že se chcete především soustředit na samotný byznys, můžete nám přenechat vedení účetnictví a na jeho základě posoudit ekonomický přínos vaší firmy. 

2 názory na “Jak začít podnikat”

  1. Moc pěkný článek, přemýšlím o tom, že si založím právě tu zmíněnou kavárnu, a pár poznámek jsem si připsal, abych na nic nezapomněl 🙂

Diskuse uzavřena.